2 Temmuz 2011

Sıcak bir temmuz gecesiydi...
İşe girdiğim ilk yılın yazıydı. İzmir'in sıcak temmuz akşamlarından biri...nasıl heyecanlıyım...efes antik tiyatroda Sting konserine gideceğim.

Sesine ve müziğine hayran olduğum, bir çok parçasını ezbere söylediğim , kariyerini yakından takip ettiğim, çok da yakışıklı bulduğum (eee gençti o zamanlar) Sting'i canlı göreceğim!

Üniversiteden arkadaşlarımla araba ayarlıyor ve Selçuğa doğru yola koyuluyoruz. Güneş batarken yüzlerce arabanın arasına arabayı park ediyor ve elimizde tiyatronun taşlarına koymak için aldığımız minderlerimizle kalabalık bir insan grubu arasında görkemli amfitiyatroya doğru yürüyoruz.

Saat geliyor kapılar açılıyor, yüzlerce insan iki koldan amfitiyatroya giriş yapmaya başlıyor.

Seyirciler, Efes halkının antik çağlarda yaptığı gibi tiyatronun büyüleyici havasının   içerisinde yerlerini alıyorlar. Arkalardan girmemize rağmen protokolün hemen ardından yer bulabiliyoruz. Antik sütunları aydınlatan renkli ışıklar yanıyor. 

Müzisyenlerin çıkmasıyla birlikte büyük bir alkış kopuyor. Ardından mütevazi adımlarla boynunda bas gitarıyla Sting mikrofonun önüne geliyor. Şarkılarını  ardı ardına söylemeye başlıyor.

Konseri O mu veriyor ben mi bilemiyorum. Her şarkıya eşlik etmekten kendimi alamıyorum. Her şarkı sonrası 20 bin kişi ayakta alkışlıyor. Bis parçasından sonra çok alkışlasak da sahneye geri dönmüyor ve konserin bittiğini kabullenmek zorunda kalıyoruz.

Tiyatrodan çıkıp arabanın olduğu yere varmamız 30-40 dk.'yı buluyor. Gecenin enerjisi içinde neşeyle, şakalaşarak arabaya biniyor ve yola koyuluyoruz. Şöför arkadaşım o ara radyoyu açıyor ve haberlere denk geliyoruz.

Spikerden, Sivas'ta,  Pir Sultan Abdal şenlikleri katılan Aziz Nesin, Asım Bezirci, Metin Altıok, Muhlis Akarsu, Hasret Gültekinin de içinde bulunduğu  Madımak otelinin önünde binlerce karşıt görüşlü insanın protesto gösterisi yaptığını, önce otelin önündeki araçları yaktıklarını, sonra oteli taşlayıp ardından da  ateşe verdiklerini, çıkan yangında 33 konuk 2 otel görevlisinin can verdiğini, aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişinin de olaylardan kendi olanaklarıyla  ağır yaralarla kurtulduğunu, itfaiye merdiveniyle kurtarılmaya çalışılan Aziz Nesin'in, merdiven trabzasındaki görevli tarafından darp edilip, merdivenden itfaiye aracı etrafında toplanan azgın kalabalığa doğru itildiğini, başından yaralanan Aziz Nesin'i linç girişiminden araya giren polislerin kurtardığını dehşetle dinliyoruz.

Evet tarih 2 Temmuz 1993 ve biz büyük bir coşkuyla başladığımız geceyi büyük bir üzüntü ve sessiz bir öfkeyle sonlandırıyoruz.4 yorum:

  1. 2 temmuz 2011 de, önce kebabçı, yıllarca süren itiraz sonucu anca, kültür merkezi olabilen otelin anma taşlarına o 33 kişiyi yakanlardan ikisinin de adının kazınması hakkında ne düşünüyorsun peki? Öfkeler sessiz kaldıkça, olanlar "kaderimiz" olacak!

    YanıtlaSil
  2. cehennem varsa böyleleri icin var...

    YanıtlaSil
  3. ben bu gün gündoğdu meydanında sivası anma ve protesto eylemindeydim ya sen ?

    YanıtlaSil

ses verenler